مقالات

کاربرد کاپشن کار زمستانی

کاربرد کاپشن کار زمستانی

بهره‌بردن از تجهیزات مناسب در هنگام کار یک امر بسیار مهم و حیاتی به‌حساب می‌آید که نباید آن را ساده شمرد. مطمئناً اگر از تجهیزات مناسب و استاندارد شغلی استفاده نکنیم، امنیت و سلامتمان نیز به خطر خواهد افتاد. یکی از اساسی‌ترین تجهیزات که باید توسط تمامی کارگران و افراد مشغول به کار مورداستفاده قرار گیرد، لباس و پوشاک مناسب است. کاپشن کار به‌عنوان یکی از ملزوماتی شناخته می‌شود که نباید در فصول سرد، بارانی و برفی سال از آن غافل شد.

در این مطلب می‌خواهیم انواع این کاپشن‌ها را از لحاظ کاربرد با یکدیگر مقایسه کرده و اطلاعاتی را در این باره در اختیار شما قرار دهیم. اگر قصد آشنایی بیشتر و خرید این کاپشن‌های کار زمستانی را دارید، حتماً تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید…

معرفی انواع کاپشن‌های کار

قبل از آنکه به کاربرد کاپشن‌ها بپردازیم می‌بایست با انواع مختلف آن‌ها آشنا شویم. لباس‌ کار در زمستان باتوجه‌به تعدد شغل‌ها و فعالیت‌های کاری، طراحی‌های گوناگونی داشته و به روش‌های متفاوتی تولید می‌شوند. این امر باعث می‌شود هر فردی با هر موقعیت شغلی بتواند نیازهای خود را برآورده کرده و از پوشاکی استاندارد و مطابق با شرایط کاری خود بهره ببرد. به‌طورکلی لباس‌های کار زمستانی به انواع زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • کاپشن‌های بادگیر
 • کاپشن‌های مهندسی
 • کاپشن و شلوار
 • کاپشن شبرنگ

هر یک از این کاپشن‌ها برای نواحی مختلف آب‌وهوایی طراحی شده و کاربردهای مختص به خود را دارند که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم. توجه داشته باشید که افراد می‌بایست با درنظرگرفتن شرایط کاری و آب‌وهوایی محل کار خود، دست به خرید کاپشن‌های کار بزنند؛ در غیر این صورت انتخاب درستی نداشته و نمی‌توانند پاسخگوی نیازهای خود باشند.

  کاربرد انواع کاپشن کار زمستانی چیست؟

در پاسخ به سؤال کاربرد لباس‌های کار زمستانی چیست؟ باید گفت: اصلی‌ترین کاربرد این لباس‌های کار در حفظ سلامت و امنیت افراد خلاصه می‌شود. در واقع ما با استفاده از این کاپشن‌ها نه‌تنها قصد داریم از سرمای زمستان در امان باشیم، بلکه می‌خواهیم از خطرات متعدد و مختلف هنگام انجام کار نیز دور بمانیم.

باتوجه‌به اینکه شرایط هوایی می‌تواند در قسمت‌های مختلف کشور دچار تغییرات زیادی شود، باید دقت عمل بیشتری در انتخاب کاپشن داشته باشیم. در ادامه به کاربرد انواع کاپشن‌های کار می‌پردازیم.

 • کاربرد کاپشن بادگیر: بسیاری از کارگران مشغول به فعالیت در مناطق مرتفع هستند. همان‌طور که می‌دانید در مناطق مرتفع احتمال بارندگی نیز بیشتر است و باید از کاپشنی بهره ببریم که با این آب‌وهوا سازگار باشد. کاپشن کار بادگیر بهترین گزینه برای استفاده در مناطق پرباران و مرطوب است. در تولید این کاپشن‌ها از پارچه شمعی و دوخت ریز استفاده می‌شود تا از نفوذ آب به داخل کاپشن جلوگیری شود.
 • کاربرد کاپشن شبرنگ: کاپشن زمستانی شبرنگ مناسب افرادی است که در شب فعالیت کرده و باید توجه رانندگان یا افراد را به خود جلب کنند. این کاپشن‌ها نور را منعکس کرده و از بروز خطراتی مثل تصادف با کارگران و… جلوگیری می‌کنند.
 • کاربرد کاپشن و شلوار کار زمستانی: از دیگر تجهیزاتی که افراد می‌توانند از آن‌ها بهره ببرند، ست لباس کار زمستانی است. ست کاپشن و شلوار زمستانی بیشتر توسط کسانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که در فضای آزاد فعالیت می‌کنند. این ست‌ها با آستر خز تولید شده و از افراد در برابر سرمای فضای آزاد محافظت می‌کنند. افرادی مثل نصاب‌ها، پیک‌های موتوری، کارگران ساختمان و… می‌توانند از ست کاپشن و شلوار کار بهره ببرند و از سرمای طاقت‌فرسای زمستان در امان باشند.
 • کاربرد کاپشن مهندسی: کاپشن‌های مهندسی با رویه کتانی و دو نوع آستر مخملی و لایکو به تولید می‌رسند و گرما را در خود نگه می‌دارند. ظاهر متفاوت و متنوع این کاپشن‌ها آن‌ها را به یکی از پرطرف‌دارترین کاپشن‌های کار تبدیل کرده است. همچنین در تولید اکثر مدل‌های این کاپشن از یقه‌های استانداردی استفاده شده تا از سروگردن در برابر سرما محافظت شود.
 • کاربرد کاپشن کلاه‌دار: یکی از بهترین گزینه‌ها در میان کاپشن‌های کار، انواع کلاه‌دار آن‌ها است. این کاپشن‌ها مستقیماً از سروگردن که جزء اندام‌های مهم هستند محافظت می‌کند. از این مدل کاپشن‌ها در مناطق بارانی، برفی و بسیار سرد استفاده می‌شود تا افراد دچار سرماخوردگی نشوند. در برخی مدل‌های این کاپشن‌ها، کلاه آن‌ها قابل‌جداشدن بوده و افراد می‌توانند در شرایط مختلف از این کاپشن کار بهره ببرند.

نکات طلایی برای خریداری لباس کار زمستانی

حال که با کاربرد هر یک از کاپشن‌های کار آشنا شده‌اید، می‌بایست نکاتی را درباره خریداری آن‌ها به شما عزیزان گوشزد کنیم. توجه داشتید باشید که جنس پارچه کاپشن‌ها اهمیت بسیاری دارد. کیفیت پایین پارچه کاپشن قادر به حفظ سلامتی و امنیت افراد نخواهد بود و نباید به سراغ آن‌ها رفت.

دومین مورد به سایز لباس کار بازمی‌گردد. همیشه از لباسی بهره ببرید که هم اندازه شما بوده و بزرگ‌تر یا کوچک‌تر نباشد؛ چرا که قطعاً عملکرد شما را با مشکل روبرو خواهد کرد. مسئله بعدی، به نیاز شخصی شما بستگی دارد؛ قبل از خرید کاپشن کار باید توجه کنید که به چه ویژگی‌هایی در هنگام انجام فعالیت احتیاج دارید. با توجه با این نکات مطمئناً خرید ایده‌آل و بهتری را تجربه خواهید کرد. پیشنهاد می‌کنیم برای خرید کاپشن‌های کار زمستانی، محصولات تولیدی لباس کار ایمن ابزار نیک را مشاهده کرده و از آن‌ها غافل نشوید.

  سؤالات متداول کاربرد کاپشن کار زمستانی

 1. کاربرد اصلی کاپشن کار چیست؟
  هر کدام از کاپشن‌ها باتوجه‌بویژگی‌های مختص به خود، کاربرد متفاوتی نیز داشته و در شرایط مختلفی از آن‌ها استفاده می‌شود. اصلی‌ترین کاربرد تمامی کاپشن‌ها، جلوگیری از نفوذ سرما و رطوبت و حفظ ایمنی افراد است.
 2. کاپشن‌های کار چه مدل‌هایی دارند؟
  این کاپشن‌ها باتوجه‌به نیاز کارگران، در انواع متفاوتی تولید می‌شوند. از مدل‌های معمول کاپشن‌ها می‌توان به کاپشن مهندسی، بادگیر، ست شلوار و کاپشن، شبرنگ، کلاه‌دار و… اشاره کرد. هر کدام از این کاپشن‌ها کاربردهای منحصربه‌فردی دارند که می‌توان در شرایط مختلف آب‌وهوایی از آن‌ها استفاده کرد.
 3. بهترین گزینه برای آب‌وهوای برفی و بارانی چه کاپشنی است؟
  لباس کار زمستانی کلاه‌دار بهترین گزینه برای افرادی است که در هوای برفی و بارانی مشغول به انجام فعالیت هستند. این لباس کار به دلیل حفاظت بهتر از سروگردن یکی از بهترین گزینه‌های موجود در بازار شناخته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *