تجهیزات ایمنی, مقالات

معرفی تجهیزات ایمنی و استاندارد های آن

تجهیزات ایمنی نیک

معرفی تجهیزات و وسایل ایمنی

آیا شما نیز به دنبال آشنایی با تجهیزات ایمنی و استاندارد های آن هستید؟ آیا می دانید که چه استانداردهای بین المللی برای هر یک از این تجهیزات تعریف شده است؟ از شما دوستان همیشه همراه خود دعوت می نماییم که مقاله پیش روی خود را تا آخر دنبال کنند و از این طریق اطلاعات بسیار مفیدی را در خصوص این موارد به دست آورند.

امروزه می توان گفت تقریبا در تمام کارگاه ها و محیط های کاری، کارکنان بایستی از تجهیزات و وسایل ایمنی استفاده کنند تا بدون بروز هر گونه مشکلی بتوانند به کار و فعالیت خود ادامه دهند. توجه داشته باشید که در این راستا نیز یک سری لوازم و وسایلی نیز طراحی و تهیه شده است تا کارکنان بتوانند از این تجهیزات نهایت بهره مندی و استفاده را داشته باشند. از مهمترین و اصلی ترین تجهیزات ایمنی مورد استفاده توسط بسیاری از کارکنان می توان به مواردی از جمله زیر اشاره کرد:

–         لباس کار: البسه کار یکی از مهمترین و ضروری ترین وسایل ایمنی به شمار می آید که بایستی توسط کارکنان مورد استفاده قرار گیرد و می تواند مناسب ترین حفاظت بدن در برابر هر گونه عوامل خطر ساز به شمار آید. امروزه شما می توانید تنوع بسیار بالایی از لباس های کار را مورد مشاهده قرار دهید که هر کدام نیز از ویژگی های بسیار به خصوصی برخوردار هستند.

–         کلاه ایمنی: از دیگر مهمترین این تجهیزات به شمار می آید که می تواند سر را در برابر انواع ضربات و آسیب ها محافظت نماید. توجه داشته باشید که کلاه ایمنی بایستی از وزن بسیار سبکی برخوردار باشد و باتوجه به محیط و شرایط کاری تهی و طراحی شود تا استفاده از آن برای کارکنان راحت باشد.

تجهیزات ایمنی نیک
[woodmart_title size=”large” color=”primary” style=”underlined” title=”سایر تجهیزات ایمنی” woodmart_css_id=”5ec235a47469a” title_width=”100″ woodmart_empty_space=””]

از دیگر اصلی ترین تجهیزات و وسایل ایمنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         عینک ایمنی : استفاده از عینک در فضاهای کاری می تواند از رسیدن هرگونه آسیب به چشم جلوگیری نماید که از مهمترین و اصلی ترین این خطرات می توان به گرد و غبار، جوشکاری، براه های آهنی و مواد شیمیایی اشاره کرد.

–         دستکش ایمنی : دستکش نیز از دیگر مهمترین این تجهیزات می باشد که امروزه در انواع طرح ها و جنس های تولید می شود و افراد می توانند با توجه به حوزه کاری خود، مناسب ترین آن را تهیه و مورد استفاده قرار دهند.

–         کفش ایمنی : کفش های کار یا ایمنی معمولا از جنس چرم بوده و برای راحتی پای کارکنان تهیه و طراحی شده است که استفاده از آن می تواند در بسیاری از مواقع راندمان کار را نیز افزایش دهد.

–         ماسک ایمنی : از دیگر اصلی ترین تجهیزات ایمنی می توان به ماسک اشاره کرد که می تواند در محیط های شیمیایی و آلاینده بسیار کاربرد داشته باشد و توصیه میشود از ماسک های فیلتردار استفاده شود.

[woodmart_products post_type=”ids” layout=”carousel” speed=”1000″ orderby=”rand” slides_per_view=”4″ hide_pagination_control=”yes” hide_prev_next_buttons=”yes” autoplay=”yes” center_mode=”no” wrap=”yes” sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no” scroll_carousel_init=”yes” include=”4637, 4616, 4385, 4664″]
[woodmart_title size=”large” color=”primary” style=”underlined” title=”استاندارد های تعریف شده برای تجهیزات و وسایل ایمنی” woodmart_css_id=”5ea69b3323ea6″ title_width=”100″]

در بخش های قبلی راجع به انواع تجهیزات و وسایل ایمنی مطالبی را خدمتتون ارائه دادیم و لازم به ذکر است که هر کدام از این تجهیزات از یک سری استانداردهای اروپایی پیروی می کنند که از مهمترین و اصلی ترین استانداردهای تجهیزات ایمنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         استاندارد EN397:1995: در این استاندارد راجع به مشخصات کلاه ایمنی صنعتی صحبت شده است که این وسیله از مهمترین تجهیزات ایمنی به شمار می آید و می توانید استانداردهای بسیار متنوعی را برای آن مشاهده کنید.

–         CSA Z94.1M1922: استاندارد کشور کانادا برای حفاظت از سر

–         استاندارد EN 169:2002: استاندارد مناسب برای حفاظت از جوش و حرفه جوشکاری

–         استاندارد ANSI Z87.1 2003: استاندارد آمریکا برای حفاظت از چشم و صورت

–         استاندارد EN 166:2002 مشخصات لازم برای محافظ های چشمی

–         استاندارد ANSI 288.2 1992: الزامات مورد نیاز آمریکا برای محافظ های تنفسی

–         استاندارد EN 149:2001: الزامات و استانداردهای لازم برای محافظ تنفسی، ماسک های فیلتر دارد و علامت گذاری های

–         استاندارد EN 352-1:2002: استاندارد های لازم برای محافظت شنوایی را بر عهده دارد که در این راستا ابزار و تجهیزات ایمنی زیادی را تهیه و طراحی کرده اند.

–         استاندارد EN388:2003: استاندارد مذکور در خصوص حفاظت از دست می باشد که در خصوص مشخصات دستکش توضیحاتی را در بر دارد.

–         استاندارد ANSI Z41-1-1191: شما می توانید در این اصل شاهد الزامات و استانداردهای ملی کشور آمریکا برای حفاظت از پا و کفش های ایمنی باشید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *