لباس کار

کاربرد لباس کار در مشاغل مختلف

کاربرد لباس کار در مشاغل مختلف

هر سازمان و یا موسسه ای بسته به نوع فعالیتی که دارد، دارای مشخصه های خاصی برای لباس کار کارکنان خود می باشد. حتی در برخی نقاط بسته به آب و هوا و سلیقه این لباس ها ویژگی های خاصی خواهند داشت. معمولا از لباس های کار با نام یونیفرم نیز یاد می کنند. برای این که سازمانی نظم را درون سیستم خود برقرار کند، ابتدا باید از ظاهر کارکنان خود آغاز نماید.

پس می توانیم بگوییم لباس کار نه تنها می تواند از نظر ایمنی برای کارکنان سازمان و موسسه مهم باشد، بلکه می تواند نظم و دیسیپلین خاصی را نیز در محیط برقرار نماید. به طور کلی لباس های کار پوششی هستند که توسط ادارات، سازمان ها و موسسه های خاص، مشخصات آنها تعریف شده و به پرسنل ارائه می شوند.

کاربرد لباس کار در مشاغل مختلف
[woodmart_title size=”large” color=”primary” style=”underlined” title=”خصوصیات لباس های کار در محیط های صنعتی” woodmart_css_id=”5ed0a53a7e282″ title_width=”100″]

هر حرفه ای نیاز به لباس خاص دارد که این لباس ها بسته به فعالیتی که در آن استفاده می شوند، ویژگی هایی را برای خود تعریف نموده اند. از جمله لباس کار صنعتی. این لباس ها باید کاملا اندازه بدن شخص بوده و متناسب با بدن ایشان دوخته شوند.

مثلا کار کنی که به طور مداوم با ماشین آلات سروکار دارد، به هیچ عنوان نباید از لباس های باز و پاره استفاده کند. زیرا ممکن است در حین کار آسیبی به بدن او وارد شود. از سوی دیگر این دسته از افراد باید لباس کار مناسبی داشته باشند که وسایلی نظیر زنجیر، کلید و … در آن استفاده نشده باشد.

برخی از مشاغل صنعتی پر خطر هستند، مشاغلی همچون آتش نشانی. از این رو لباس کار طراحی شده برای این دسته از مشاغل نیاز به ویژگی های خاص دیگری دارد. نباید به گونه ای دوخته شوند که از لوازم پرخطر در آنها استفاده شده باشد. از سوی دیگر باید مراقب باشند تا از یقه نورگیری آفتاب گردان استفاده نکنند.

برخی دیگر از مشاغل هستند که لازم است در محیط کار همیشه آستین آنها بالا باشد. برای این که مدام نیازی به تا زدن آستین لباس خود نداشته باشند، می توانند از لباس کار آستین کوتاه استفاده کنند. از سوی دیگر افرادی که محیط کاری آنها گرد و غباری است، بهتر است از لباس های کار لبه دار بهره مند شوند.

جنس لباس های کار بسیار مهم است. پس بسته به موقعیت شغلی و حرفه ای که در آن فعالیت می نمایید، باید لباس مناسب خود را تهیه کنید.

کاربرد لباس کار در مشاغل مختلف
[woodmart_title size=”large” color=”primary” style=”underlined” title=”مشخصات و ویژگی های خاص لباس کار” woodmart_css_id=”5ed0a553c0556″ title_width=”100″]

هر لباس کاری دارای ویژگی مختص به خود است. اما به طور کلی تمام لباس های کار باید ویژگی های منحصر به فردی داشته باشند. از جمله مهمترین این ویژگی ها عبارتند از:

  • قابلیت شستشو آسان داشته باشند و به راحتی چروک نشوند.
  • کارکنان باید با پوشیدن لباس کار احساس راحتی داشته باشند. در غیر این صورت ممکن است در محیط کاری به دلیل راحت نبود استفاده از لباس نتوانند به طور مناسب فعالیت نمایند.
  • برای دوخت لباس های کار مشاغل مختلف، باید از پارچه های با کیفیتی استفاده کرد. از سوی دیگر نوع دوخت این دسته از لباس ها نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.
  • لباس های کار باید دارای فرم های مختلف و شکل های متعددی باشند.

معمولا لباس های کار را در شکل ها و فرم های متعددی طراحی و تولید می نمایند. از جمله لباس های یکسره که بیلرسوت نیز شناخته می شوند. یا لباس های بلوز و شلواری، لباس های دوبندی، لباس های کاپشن شلواری یا دو تکه و … . از سوی دیگر لباس کار باید از جنس مناسبی نیز برخوردار باشد.

مهمترین جنس پارچه هایی که از آنها لباس کار طراحی و دوخته می شود، می توانیم به پارچه های ویسکوز، کتان، پلی استر پنبه، فیلامنت یا ترکیبی از این جنس ها اشاره کنیم.

برای مشاهده همه محصولات لباس کار به اینجا مراجعه کنید.

[woodmart_products post_type=”ids” layout=”carousel” speed=”1000″ orderby=”rand” slides_per_view=”4″ hide_pagination_control=”yes” hide_prev_next_buttons=”yes” autoplay=”yes” center_mode=”no” wrap=”yes” sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no” scroll_carousel_init=”yes” include=”4309, 4318, 4344, 4353″]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *